Merj hozzászólni!!!

Ez itt a község szócsöve, kiálts bele Te is...!!! Várjuk témajavaslataidat!

Képek

Új komment

Mit érdemes tudni egy közösségnek a közösségről?

“Egy teljesítményt csak úgy lehet elérni, ha nem a versenytárs legyőzését tűzik ki célul, hanem keresik az együttműködés, a kooperáció új tereit, amivel az erőforrások körét bővíthetik, s ezzel a megújítás formáit is szélesíthetik.” Rechnitzer János

Falunk nagyjai II. - Márton Ferenc, Csíkszentgyörgy szülötte

2008.05.22. 08:29 Nyirő Gergő

    Márton Ferenc grafikus és festőművész 1884. december 15-én született Csíkszentgyörgyön. Apja Márton Zakariás, édesanyja András Borbála, hét gyermek közül a legnagyobb Márton Ferenc volt. Szülei Csíksomlyóra adták tanulni, ahol már kisdiák korában feltűnt rajztehetségével.
    A két utolsó évet Kézdivásárhelyen végezte, ott érettségizett. 1903-ban a budapesti rajztanárképző főiskolán a felvételi vizsgán 120 jelentkező közül az elsők egyike volt. Székely Bertalan és Hegedűs
   László is tanította. A rajztanárképző elvégzésében Csík vármegye évi 300 korona tanulmányi ösztöndíjjal segítette. Elsőnek is végzett. 1908-ban harmadik díjat nyert egy londoni plakátpályázaton. Neve elsősorban az Érdekes Újságban megjelent illusztrációival vált ismertté. A Magyarság című napilapnál portrérajzoló, majd a két világháború között az Új Magyarság című lap munkatársa.
    1912-ben tette közszemlére a városligeti Műcsarnokban a Csíki székely gátkötők című festményét. A következő évben Münchenben rendezett nemzetközi képkiállításon több magyar festőművész részt vett. A helyi lap Márton Ferenc Csíki székely gátkötők című munkásképét a kiállítás legbecsesebb darabjának titulálta, és a legnagyobb dicsérettel emlékezett meg a műről. Abban az évben Budapesten mutatta be a gátkötőknél méretében sokkal nagyobb vásznát, az Erdőirtás Csíkországban című festményét (fotó). Az első világháború idején az olasz, a szerb és az orosz harctéren működött mint hadi festő, mintegy háromezer rajzot és képet készített a harctéren. Több festményével jelent meg tárlaton, de nem tudta őket eladni. Ezért kényszerből rajzolt, díszített, illusztrált regényeket és lapokat, festett kisebb műveket, freskókat, templomokat, számos köz- és magánépület díszítését vállalta.
    A gyöngyösi templomban két freskót festett. A szegedi Fogadalmi templom bejárata feletti két apostol mozaikja a magyar egyházművészet páratlan értéke. Később ő készítette a főoltár fölé, a kupola mennyezetére a nagyszerű mozaiktervet. Élete utolsó éveiben a festőművészet terén elért sikerei után tért át a szobrászatra. Alkotásai: a rákoskeresztúri hősi emlék, a ditrói Siklódy Lőrinc szobrászművésszel együtt a kecskeméti temetőben található Katona József-síremlék és a budapesti első népfelkelő honvéd emlékműve.
    A művész utolsó szobrát egyedül tervezte és készítette el, ez a debreceni honvéd bronzszobra. 1940. június 8-án Budapesten halt meg, a Kerepesi temetőben tartott temetésén mintegy ezerötszázan jelentek meg. Múlt héten, a temető 41/1-es számú parcellájában, sajnos, nem találtam meg a sírkövét. A kutatást folytatjuk.

Erőss Vilmos
Csíki Hírlap

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://csikszentgyorgy.blog.hu/api/trackback/id/tr86481718

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása